dirbame 24/7
1
Įkvėpimui 💡

Kambodžos paslaptys: trys vietos, kurios privers aiktelėti 😮

Kambodžos paslaptys: trys vietos, kurios privers aiktelėti 😮
Aušrinė
Keliautoja, dalinasi savo unikalia patirtimi

Kambodža. Penktoji šalis mano 8 mėnesių trukmės kelionėje po Pietryčių Aziją. Ir tikrai ne ta, kurią pamiršti lengviausia! Šiandien Kambodža vis dar atsigauna po skaudžių XX a. įvykių, kai raudonųjų khmerų režimas vykdė genocidą. Tačiau nepaisant to, šalis išlaikė savo unikalią kultūrą. Kambodža pilna netikėtumų: čia galima pamatyti net... rožinius delfinus! Šiandien pasakoju apie tris vietas, kurios man paliko patį didžiausią įspūdį – jei leisitės į nuotykį po Kambodžą, jas rekomenduoju ir jums.

Phnom Sampeau šikšnosparnių urvas 🦇

Battambango miestelis nėra kuo nors įspūdingas, tačiau jis turi ir kitą, paslaptingąją pusę, kuri atsiskleidžia vakaro prieblandoje... Saulėlydžio metu, kai dangus nusidažo raudonais ir oranžiniais atspalviais, Phnom Sampeau kalno urvuose prabunda milijonai šikšnosparnių.

Taip, išgirdote mane teisingai: kiekvieną vakarą, kai ima leistis saulė, prasideda gamtos spektaklis. Iš Phnom Sampeau kalno urvų medžioti išskrenda MILIJONAI šikšnosparnių. Šis fenomenas tęsiasi apie 30-40 minučių: danguje nusidriekia nepertraukiama šikšnosparnių linija.

Šikšnosparniai išskrenda ieškoti maisto (vaisių, nektaro ir vabzdžių) po aplinkinius sodus bei miškus. Teigiama, kad jie gali nuskristi net iki 50 kilometrų per naktį. Ši kasdienė migracija yra gyvybiškai svarbi vietinei ekosistemai, mat šikšnosparniai ne tik kontroliuoja vabzdžių populiaciją, bet ir padeda platinti sėklas bei apdulkinti augalus.

Stebėtina, kaip tiksliai šie gyvūnai koordinuoja savo judėjimą – jie skrenda kone identišku maršrutu vieną vakaro po kito, tarsi turėtų kokį nematomą kelią. Sakoma, jog šikšnosparniai erdvėje orientuojasi naudodamiesi ir Žemės magnetiniu lauku, ir žvaigždžių išsidėstymu! Mokslininkai pastebėjo, kad šie gražuoliai viena linija skrenda dėl kelių priežasčių: tai padeda sumažinti energijos sąnaudas (panašiai kaip dviratininkai važiuoja vienas paskui kitą), sumažina riziką tapti grobuonių aukomis ir padeda jaunikliams mokytis medžioklės maršrutų. Garso bangos gali sutrikdyti jų skrydžio formaciją, nes jos interferuoja su jų echolokacijos sistemomis.

Na, o vietiniai gyventojai šikšnosparnius laiko laimės simboliu ir natūralios pusiausvyros palaikytojais.

Koks jausmas, kai į dangų pakyla 1000 šikšnosparnių?

Stebint šį gamtos šou kūnu bėgioja šiurpuliai. O įtampa juntama dar prieš šikšnosparniams išskrendant iš urvo.

Geriausia pozicija stebėjimui yra Phnom Sampeau kalno papėdė, čia įrengtos specialios apžvalgos aikštelės. Žmonės pradeda rinktis dar gerokai prieš saulėlydį, kad užsiimtų geriausias vietas stebėjimui. Netoli uolos pilna plastikinių kėdučių, kur galima patogiai įsitaisyti ir mėgautis reginiu. Gatvės prekeiviai irgi nepraleidžia progos užsidirbti – jie siūlo įvairiausius užkandžius, gėrimus ir suvenyrus. Nusipirkti galima net ledų! Jausmas toks, lyg laukiant Naujųjų ar Kalėdų, kaip šventė. Lengva susipažinti su aplinkiniais.

Šikšnosparnių skrydis trunka apie valandą. Jie skrenda viena linija, o garsiai šūktelėjus jie akimirksniu pakeičia kryptį, demonstruodami neįtikėtiną grupinį koordinavimą.

Koh Rong sala ir... švytintys planktonai! 🪸

Jei ieškote rojaus žemėje, balto smėlio paplūdimių, krištolo skaidrumo vandens ir nepakartojamos gamtos, važiuokite į Koh Rong salą. Jos apylinkėse pilna nuostabių koralinių rifų, gausu glampinimo (nakvojimo palapinėse) vietų, galima plaukioti vandens motociklais ir pan.

Keli patarimai norint aplankyt salą:

  • Geriausias laikas aplankyti Koh Rong salą yra sausuoju sezonu (nuo lapkričio iki balandžio).
  • Saloje daug skirtingų apgyvendinimo vietų: nuo biudžetinių nakvynės namų iki prabangių vilų. Savaitę nakvojau palapinėje ant pastolių!
  • Saloje yra keletas bankomatų, tačiau geriau turėkite pakankamai grynųjų pinigų.

Didžiausią įspūdį paliko planktonai

Žvaigždės nukrito į jūrą? Ne visai, bet vaizdas panašus. Koh Rong saloje, kai sutemsta, galima pamatyti magišką vaizdą: vanduo nusidažo tūkstančiais mėlynų šviesų. Šis nepakartojamas reškinys vadinamas bioluminescencija. Jį sukelia mikroskopiniai organizmai – dinoflagelatai, kurie reaguodami į judesį išskiria šviesą.

Kaip tai pamatyti? Ieško vietinių, kurie siūlo paplaukioti laivu (pakanka ateiti į paplūdimį ir jie jus susiras patys :D). Pasiplaukiojimas trunka naktį, galima rinktis privatų turą arba turą su grupe. Pasirinkus plaukti su grupe, situacija win/win: galima ir su naujais įdomiais žmonėm susipažinti, ir pinigų sutaupyti.

Plaukiojantys kaimai 🛕

Įsivaizduokite namą ant 10 metrų aukščio polių! Kambodža garsėja savo plaukiojančiais kaimais. Taip taip, plaukiojančiais.

Plaukiojant po kaimą, kaip ant delno atsiveria kasdienis gyventojų gyvenimas: ir vaikus, plaukiančius į mokyklą valtimis, pamatyti galima, ir moteris, gaminančias maistą ant plūduriuojančių „virtuvių“, išvysti, ir žvejus, grįžtančius su dienos laimikiu, stebėti.

Kambodžos kaimo namus lengva atpažinti – tradiciniai namai statomi ant aukštų polių. Tai ne tik apsaugo juos nuo potvynių lietaus sezono metu, bet ir tampa praktiška erdve naminiams gyvuliams, kurie... dažnai įsikuria po namu!

Įdomu tai, kad namus stato visa bendruomenė. Kai jauna šeima ruošiasi statyti namą, padėti susirenka visas kaimas – vieni ruošia medieną, kiti riša bambukines sienas, treti dengia palmių lapų stogą. Žodžiu, namuose ant vandens ir tuokiamasi, ir verkiama, ir gimdoma, ir dviračiu išmokstama važinėti. Įmanoma viskas.

Patarimas: vietoj įprastų turistinių valčių išsinuomokite mažesnį laivelį su vietiniu gidu. Jis jus nuplukdys į mažiau lankomas vietas, kur galėsite pamatyti ypatingą reginį – povandeninį „užlietą mišką“. Jo medžių viršūnės kyšo virš vandens, o tarp jų galima plaukioti valtimi – jausmas toks, lyg būtum patekęs į fantastinį filmą!

Aiktelėti privers ir maistas 😮

Kambodžiečių virtuvė dažnai lieka Tailando ir Vietnamo šešėlyje, tačiau ji išties verta dėmesio. Pavyzdžiui, Amok – nacionaliniam patiekalui, pagamintam iš kokosų pieno, lapais apvyniotos žuvies ar vištienos – tiesiog neįmanoma atsispirti.

Dar vienas dėmesio vertas patiekalas – ryžiai bambuke. Jis gaminamas taip: jauni bambuko stiebai pripildomi ryžių, pupelių, kokosų pieno ir prieskonių mišinio, o tada lėtai kepami ant žarijų. Bambuko viduje esantys ryžiai pamažu įgeria dūmų aromatą ir natūralių bambuko sulčių skonį, sukurdami nepakartojamą derinį, kurio nerasite jokiame restorane už Kambodžos ribų! (Fun fact: šis patiekalas, vietinių vadinamas „Kralan“, kadaise buvo pagrindinis kareivių maistas, nes bambuke užsandarinti ryžiai išlikdavo švieži net kelias dienas).

Šokiravo ir gyvatinis alkoholis! Šis egzotiškas gėrimas vietinių vadinamas „sra peou“ (gyvatės vynu). Stiklinis butelis pripildomas ryžių degtinės ar viskio, kuriame ilsisi... kobra, pitonas ar kita gyvatė! Gėrimas gaminamas įdedant gyvą ar ką tik užmuštą gyvatę į alkoholį ir paliekant ją fermentuotis nuo kelių mėnesių iki metų. Per šį laiką gyvatės nuodai ištirpsta alkoholyje, o kūnas išskiria įvairius junginius. Tikima, kad gyvatės nuodai alkoholyje praranda savo žalingą poveikį, tačiau įgauna gydomųjų savybių. Paragauti šio vyno galima kaimo vietovėse, ypač aplink Battambangą, kur vietiniai vis dar gamina šį gėrimą namų sąlygomis.

Tokia ta vis dar daugelio neatrasta Kambodža. Išskirtinai spalvinga, svetinga ir autentiška. Šalis, kur prie kaimo kelio pardavinėjami bambuke kepti ryžiai, skraido šikšnosparniai, o tam tikrose salos vietose vanduo žėri nuo švytinčių planktonų. Kambodža – tai rytiniai turgūs, kvepiančios mangų krūvos, triukšmingi gatvės pardavėjai. Tai šalis, kurioje įsijungia visi pojūčiai: jokios nuotraukos neperteiks tikrosios Kambodžos dvasios – ji pajuntama tik širdimi!

Daugiau nuotykių ir patirčių: IG @ausrinekeliauja

Nuotraukos: asm. archyvas