Nuotolinis darbas jau seniai peržengė laikino sprendimo pandemijos metu ribas ir tapo pilnaverčiu gyvenimo būdu. Vis daugiau žmonių renkasi derinti darbą su kelionėmis ir ieško vietų, kur galėtų produktyviai dirbti, o laisvu metu mėgautis šiluma, gamta ir kultūra. Ne vienas iš mūsų yra bent kartą pasvajojęs apie darbo dieną kur nors šalia Viduržemio jūros pakrantės, o vakarą – stebint saulėlydį ir mėgaujantis įspūdingais paplūdimiais.
Lietuviai vis dažniau renkasi dirbti iš pietų Europos šalių, tokių kaip Portugalija, Ispanija, Italija ar net Graikija – šiandien tai ne tik svajonė, bet ir vis dažnesnė realybė tačiau tokia laisvė reikalauja disciplinos ir protingo planavimo. Tad kaip suderinti darbą, laiką sau ir poilsį būnant toli nuo įprastos biuro aplinkos?
Dirbti iš užsienio – ypač iš saulėtos pietų šalies – atrodo kaip idealus scenarijus. Ir jis iš tiesų gali toks būti, jei tinkamai pasiruošite! Kiekvienas, pabandęs dirbti nuotoliu iš kitur, patvirtins: didžiausias iššūkis – balansas tarp darbo ir laisvo laiko po jo.
Kai už lango žaliuoja palmės, o draugai planuoja vakarą prie jūros ar vyno degustaciją senamiestyje, labai lengva nukrypti nuo darbo ritmo. Kita vertus, kai neturi griežtos dienotvarkės, galima lengvai perdegti – dirbti daugiau nei reikia, nes „vis tiek niekur neskubi“. Todėl, prieš leidžiantis į tokį gyvenimo būdą, svarbu aiškiai žinoti, kaip planuoti savo laiką, kad ne tik suspėtumėte nudirbti darbus, bet ir rastumėte laiko pasimėgauti aplinka, vietine kultūra bei žmonėmis.
Pirmoji taisyklė – tvarka kasdienybėje. Nesvarbu, kurioje šalyje ar mieste esate – Sevilijoje, Madeiroje ar Palerme – darbo valandos turi būti aiškiai apibrėžtos. Jei Jūsų darbas leidžia dirbti lanksčiu grafiku, susikurkite tokį režimą, kuris atitiktų ir Jūsų produktyvumo piką, ir aplinkos ritmą.
Pavyzdžiui, daugelyje pietų Europos šalių dienos viduryje yra karščiausias metas, kai net vietiniai sulėtina tempą. Tad produktyviausia gali būti dirbti nuo 8 iki 13 val., padaryti ilgesnę pietų pertrauką, o po jos – dirbti dar kelias valandas nuo 16 iki 18 val. arba kol saulė leidžiasi.
Svarbu laikytis tos pačios rutinos kiekvieną darbo dieną, tai padės ne tik suvaldyti laiką, bet ir psichologiškai atsiriboti nuo darbo, kai ateina laikas ilsėtis.
Dirbant iš šalių, kuriose klimatas paprastai karštesnis nei Lietuvoje, ryto valandos tampa tikru išsigelbėjimu. Kai dar nėra karšta, miestas tik bunda, o paplūdimiai dar tušti – tai puikiausias metas susitelkti. Rytinės valandos dažnai yra produktyviausios, nes tuo metu dar netrukdo išoriniai dirgikliai, tokie kaip beprotiškai kaistantis oras ar turistų už lango keliamas triukšmas, o galvoje paprastai būna daugiau aiškumo.
Įpraskite pradėti dieną nuo svarbiausių užduočių, kur reikia daugiausia susikaupimo. Vėliau galėsite kiek atsipalaiduoti ir skirti laiką bendravimui, kūrybai ar planavimui. Be to, anksčiau pradėję darbą, anksčiau galėsite ir užbaigti – ir dar spėsite prie jūros!
Kai esi užsienyje, ypač trumpesniam laikui, gali kilti pagunda dirbti „kur papuola“: iš viešbučio lovos, terasos ar net kavinės prie aikštės, tačiau efektyviam darbui svarbu turėti aiškiai atskirtą darbo zoną.
Jei planuojate ilgesniam laikui likti toje pačioje, pagalvokite apie coworking (darbo vietos biure nuomą) erdvę – jų visoje pietų Europoje apstu. Tokios vietos siūlo stabilų internetą, patogią aplinką, dažnai – net bendruomenę, kuri įkvepia ir padeda neperdegti!
Jei renkatės dirbti iš buto ar „Airbnb“, iš anksto įsitikinkite, kad yra patogi kėdė, stalas ir geras apšvietimas. Atminkite, kad nepatogi darbo vieta – greitas kelias į nugaros skausmą ir nuovargį!
Dirbant užsienyje lengva perdegti iš entuziazmo: ryte norisi suspėti darbus, po pietų – bėgti į miestą, o vakare – susitikti su draugais ar vietos gyventojais. Vis dėlto, nuovargis kaupiasi, ypač kai keičiate aplinką, prisitaikote prie kitos kultūros ar klimato. Būtent todėl labai svarbu sąmoningai planuoti poilsį. Įtraukite į savo dienotvarkę laiką jūrai, pasivaikščiojimams be telefono, skaitymui ar tiesiog tylai. Net 30 minučių prie vandens be ekrano gali padaryti stebuklus produktyvumui ir emocinei savijautai!
Daugelyje Europos šalių, ypač pietų, gyvenimas penktadienį sulėtėja. Pasinaudokite tuo – planuokite svarbiausius darbus iki penktadienio popietės, o likusį laiką skirkite trumpai išvykai: aplankykite netoliese esantį miestelį, pajūrį, vynuogyną ar tiesiog nueikite į dar pietų restoraną, kuriame dar niekada nevalgėte. Tokie maži pabėgimai leidžia jaustis tarsi nuolat būtumėte trumpose atostogose, net ir dirbant. Tai svarbu ne tik emocinei būklei, bet ir kūrybiškumui – pirmadienį į darbą grįšite su nauja energija bei įkvėpimu!
Dirbti nuotoliu iš pietų Europos – tai daugiau nei tik gražios nuotraukos „Instagram'e“. Tai puiki galimybė iš naujo atrasti darbo ir gyvenimo balansą, pažinti kultūras, patirti vasaros ritmą net ir žiemą! Tačiau tam, kad toks gyvenimo būdas būtų subalansuotas, būtina išmokti disciplinos, laikytis struktūros ir sąmoningai skirti laiką sau. Jei tai pavyksta – darbas tampa ne kančia, o galimybe realizuoti gyvenimą, apie kurį kažkada tik pasvajodavote!