dirbame 24/7
1
Naudingi patarimai 👌

Gidas kelionei į Maltą: ką turėtum žinoti prieš keliaujant?

Kodėl Malta taip žavi keliautojus?

Malta – nedidukė Viduržemio jūros šalis, kurioje susitinka Europos ir Afrikos kultūros. Ne daug kas žino, jog Maltai priklauso ne viena, o net trys apgyvendintos salos. Ir nors visos trys kartu jos užima tik kiek mažiau ploto nei Vilnius, čia kiekvienas gali atrasti kažką sau – nuo pačių įvairiausių paplūdimių ir nuostabiai skaidraus vandens iki istorinių miestų, menančių ilgamečius italų, arabų bei britų užkariavimo laikotarpius. Savo gyvenimo būdu bei kultūra maltiečiai primena artimiausius kaimynus iš romantiškosios Sicilijos, o saulė salose šviečia net 300 dienų per metus, tad atostogos Maltoje tikrai leis atsipalaiduoti ir pamiršti visus rūpesčius. O smagiausia, kad nedidelis šalies plotas suteikia galimybę kasdien suderinti viską – pradėti dieną paplūdimyje, aplankyti kelis kvapą gniaužiančius gamtos ar istorijos kūrinius ir vakarą užbaigti naktiniu gyvenimu alsuojančiuose miesteliuose!

BENDRINĖ INFORMACIJA KELIAUTOJUI:

Valiuta: Euras

Kalbos: maltiečių ir anglų. Visa svarbi informacija pateikiama abejomis kalbomis.

Valstybės plotas: 316 km²

Gyventojų skaičius: 518 536

Sostinė: Valeta

Klimatas: Vidutinė dienos temperatūra - nuo 15°C sausį iki 32°C liepą.

TRANSPORTAS:

1. TALLINJA BUS SISTEMA 

Kaina: standartinė kaina - 2 eurai už 2 val. vienkartinį bilietą (perkamas pas vairuotoją, dažniausiai galima atsiskaityti ir kortele, ir grynais).

Paros arba 12 kelionių kortelę galima įsigyti oro uoste (Agenda Bookshop, Departures Hall arba WHS Express, Arrivals Hall), daugelyje knygynų, parduotuvėse.

SVARBU: autobusai labai dažnai vėluoja, atvažiuoja ne pagal tvarkaraštį, tikrai negalima pasitikėti Google Maps rodomu tvarkaraščiu. Autobusai stotelėse sustoja tik pamojus vairuotojui arba paspaudus STOP mygtuką autobuso viduje.

Verta žinoti: rekomenduojame atsisiųsti mobiliąją Tallinja Bus programėlę – patogesnė maršrutų paieška bei tikslesnis tvarkaraštis.

2. AUTOMOBILIŲ NUOMA

Maltoje tikrai daug nuomos paslaugą siūlančių kompanijų, vien oro uoste galima rasti daug skirtingų pasiūlymų, tačiau svarbu prisiminti, jog eismas čia vyksta kairiąja kelio puse, o maltiečiai vairuoja labai pietietiškai – ne visada laikosi taisyklių, gatvės gana siauros ir nepatogios.

Kaina: labai priklauso nuo sezono, tačiau svyruoja nuo keliolikos iki 40 eurų per dieną.

Verta žinoti: parkavimas turistų pamėgtose vietose kaip Valeta, Sliema ar St. Julians rajonai yra sudėtingas, dauguma vietų rezervuotos vietiniams gyventojams, verta sistema pasidomėti iš anksto.

3. PAVEŽĖJIMO PASLAUGA (Bolt, Ecabs, Uber)

Pavežėjimo paslaugos Maltoje tikrai labai gerai išvystytos, beveik bet kurioje vietoje per programėlę užsakytas automobilis atvyksta per kelias minutes.

Kaina: kainos labai panašios kaip ir Lietuvoje, galbūt net šiek tiek mažesnės, nes yra didesnis programėlių pasirinkimas. Kelionė iki gretimo miestelio kainuoja kelis eurus, o, pavyzdžiui, iš oro uosto į Sliemą ar St. Julians apie kelioliką eurų.

Verta žinoti: oro uoste galima pastebėti baltos spalvos taksi, kurių vairuotojai patys ieško klientų. Dažniausiai jų kaina yra dukart didesnė nei programėlių.

KĄ REKOMENDUOJAME PAMATYTI: TOP lankomiausios vietos!

 1. Valetta

UNESCO paveldo statusą turinti Maltos sostinė tikrai yra verta dėmesio. Siauros gatvelės ir spalvotos, gėlėmis papuoštos langinės mena daug istorijos, o pasivaikščiojimai Valettos jūros pakrante saulei leidžiantis sukuria daug romantikos.

Respublikos gatvė
Centrinė Valettos gatvė, vietinių dar žinoma kaip Strada Reale. Daugiausiai veiksmo, parduotuvėlių, restoranų, o visa kita lengvai pasiekiama vos iš jos išsukus siauresnėmis gatvelėmis.

Aukštutiniai ir žemutiniai Barrakka sodai
Ieškantiems įspūdingų vaizdų ar ramaus prieglobsčio nuo miesto šurmulio. Rytinėje Valettos dalyje įsikūrę sodai tikrai privers stabtelti, o matoma panorama - išsitraukti fotoaparatą.

Verta žinoti: sekmadieniais daugelis kavinių ar parduotuvių Valetoje užsidaro žymiai anksčiau, tad atvykus popiet dirbs tik vakariniai restoranai ir barai.

     2. Mdina

Istorinė Maltos sostinė. Tradicinė architektūra ir jaukūs kiemeliai mena viduramžius, galbūt todėl Mdinoje ir buvo pasirinkta filmuoti žymiuosius „Sostų karus“. Be romantiškų pasivaikščiojimų Mdina turi ir gausybę gamtos bei istorijos muziejų.

Verta žinoti: muziejų darbo laikas skiriasi, tad būtina pasidomėti iš anksto, bilietų kainos svyruoja nuo 2 iki 10 eurų. Vaikams, studentams bei senjorams dažniausiai taikomos nuolaidos.

    3. Golden Bay

Vienas populiariausių ir didžiausių paplūdimių, įsikūręs tarp didžiulių uolų. Birus smėlis ir vaizdingi saulėlydžiai padaro šį paplūdimį mėgstamu ir tarp turistų, ir tarp vietinių. Vis dėlto, jei ieškote ko nors ramesnio, su mažiau poilsiautojų, visai netoli Golden Bay įsikūrę Għajn Tuffieħa ir Paradise paplūdimiai nei kiek nenusileidžiantys savo grožiu.

   4. Ta‘ghrat temples

Salos vakarinėje dalyje, Mgarro kaime esanti Neolitinė šventovė – viena seniausių išlikusių religinių statinių pasaulyje. Akmeninės konstrukcijos siekia 3600 m. prieš mūsų erą – statinys yra senesnis net už Egipto piramides.

Verta žinoti: atidaryta kasdien 9:00-17:00 išskyrus antradieniais. Bilieto kaina 10 eurų, taikomos nuolaidos studentams, vaikams ir senjorams.

   5. Sliema ir Pačevilis

Ieškantiems daugiau veiksmo ir turistams itin pritaikytų vietų. Pačevilyje kiekvieną vakarą rasite didelį restoranų, barų ir naktinių klubų pasirinkimą. Maltoje kiekviena savaitės diena tinkama vakarėliui, o kokteilių kainos – tikrai draugiškos, ypač „Laimingos valandos“ metu. O jei labiau traukia ramesni restoranai ar suvenyrų parduotuvėlės, puikiausias pasirinkimas Sliemoje esanti pajūrio promenada, labai tinkanti ir šeimoms, ir aktyvesniam vakarui.

Verta žinoti: ir Pačevilyje, ir Sliemoje galima rasti nedidelių, ne tokių užimtų paplūdimių (nebūtinai smėlėtų). Sliemoje populiariausias Viktorijos laikų Fond Ghadir paplūdimys su uolose įrengtais nedideliais baseinais – plaukioti čia tikrai autentiška patirtis.

   6. Marsašlokas

Žvejų miestelis Maltos salos pietuose, garsėjantis savo sekmadieniniu šviežios žuvies turgumi ir geriausiais jūrų gėrybių restoranėliais. Verta aplankyti ir dėl tradicinių spalvotų valtelių vaizdų. O visai netoli Marsašloko galima rasti ir įspūdingąjį natūralų St. Peter‘s baseiną.

  7. Gozo ir Camino salos

Be pagrindinės ir didžiausios Maltos salos šalis turi dar dvi salas, į kurias patogu nukeliauti keltu.

Mažytė Camino sala garsėja skaidriausio vandens paplūdimiais ir nuostabiais gamtos vaizdais. Populiariausia „Mėlynoji lagūna“ tikrai pateisina savo vardą, nes vanduo čia tikriausiai žydriausias visoje Europoje. Kokteiliai ananase ir saulėje spindintis vanduo sukuria tikrą atostogų atmosferą.

O jei keliautojų pamilta „Mėlynoji lagūna“ pasirodytų per daug turistinė, visai šalia yra ir kitų, privatumo suteikiančių paplūdimių su aukštomis uolomis ir tokiu pačiu skaidriu vandeniu.

Gozo sala – daug didesnė už Camino, tad joje galėsite grožėtis ne tik gamta, bet ir mažesniais, ramesniais Maltos miesteliais, tarp kurių važinėja tie patys autobusai, kaip ir pagrindinėje saloje. Vietiniai sako, kad į Gozo salą jie plaukia pailsėti, nes čia mažiau triukšmo, automobilių šurmulio. Sala turi dar daugiau smėlėtų paplūdimių ir žymiai daugiau žalių plotų. Gozo sostinėje Viktorijoje stūkso didžiulė Gozo Citadelė, nuo kurios atsiveria nuostabi panorama

Verta žinoti: keltas į Gozo bei Camino salas kasdien plaukia iš Cirkewos keltų terminalo, kelis kartus per dieną plaukia ir tiesioginis keltas Valetta - Gozo, tvarkaraštį galima matyti gozochannel.com

Bilietas į Gozo salą kainuoja 4 eurus (įskaičiuotas ir grįžimas)
Bilietas į Camino salą kainuoja 13 eurų (įskaičiuotas ir grįžimas)
Iš Valettos bei Sliemos kursuoja ir įvairūs privatūs laiveliai ar kruizai, tačiau įprastai jų kainos yra didesnės.

Restoranai Maltoje

Maltoje atrasite labai daug restoranų ar kavinių, siūlančių itališkus patiekalus, įkvėptus kaimyninės Sicilijos. Vis dėlto tikrai verta išbandyti ir labiau tradicinę vietos virtuvę.

TOP 5 rekomenduojami tradicinės virtuvės restoranai:

 1. Nenu artisan bakery, Valetta
 2. Gululu, St. Julians
 3. Diar il Bniet, Dingli
 4. Ta‘ Marija, Mosta
 5. Cafe Jubilee, Valetta, Victoria (Gozo)

Būtina paragauti: Stuffat tal-Fenek – tradicinis triušienos troškinys, Pastizzi – sluoksniuotos tešlos pyragėliai su rikotos ar žirnių įdaru, pardavinėjami kaip gatvės maistas praktiškai kiekvienoje gatvėje, Imqarett – maltietiškas saldžios tešlos kepinys su datulių įdaru.

Kaina: Porcijų kainos stipriai svyruoja priklausomai nuo restorano ir rajono, kuriame jis yra. Vis dėlto, pietūs ar vakarienė Maltoje vienam asmeniui paprastame restorane kainuos 10-20 eurų, o prabangesniame – ir daugiau. Kavos puodelio (cappucino) kaina svyruoja nuo 1,5 iki 4 eurų.

TOP 5 labiausiai Instagramable vietos:

 1. Blue lagoon/Crystal lagoon (Camino sala)
 2. Blue Grotto urvas. Ne tik gražu nusifotografuoti, bet ir smagu nuplaukti su valtele (bilietas 8 eurai).
 3. Popeye‘s village. Smagu ne tik apsilankyti su vaikais (bilietas 13 eurų), bet ir apžiūrėti parką nuo olos, kur smagios nuotraukos nieko nekainuoja!
 4. Mdina gatvelės. Spalvotos durelės ir visur žydinčios gėlės – vienas labiausiai mėgstamų nuotraukų objektų Maltoje.
 5. Peter‘s pool. Natūralus baseinas, puikiai atrodantis bet kurioje nuotraukoje.

Ką parvežti lauktuvių?

 1. Maltietiškas vynas
 2. Kaktusų džemas ar bet kas su kaktusų vaisiais (angl. Prickly pear)
 3. Nuga
 4. Pūstas Mdinos stiklas
 5. Keramikos dirbiniai

Domina kelionė į Maltą? Rinkis iš karščiausių pasiūlymų: