dirbame 24/7
1
Naudingi patarimai 👌

Slidinėjimo kelionės – ką svarbu žinoti prieš išbandant savo jėgas kurorte? ⛷️

Slidinėjimo kelionės – ką svarbu žinoti prieš išbandant savo jėgas kurorte? ⛷️
Evelina
Kelionių tinklaraštininkė

Žiemai įsibėgėjant ir lengvoms šalnoms vis dažniau nubalinant stogus, dažnas pasvajojame ir apie tobulo baltumo apsuptus kalnus, kurių kurortai užburia tikru jaukumu ir nepaprastai žavinčia aplinka. Kalnų slidinėjimo sezonas prasideda gruodį ir tęsiasi iki pat kovo mėnesio, kuomet Lietuvoje už lango dažnai būna šlapia ir itin niūru – pabėgimas į Alpių kurortus tokiu atveju gali tapti tikru išsigelbėjimu!

Vis dėlto, jei slidinėjimo keliones ruošiatės išbandyti pirmąjį kartą, svarbu pasirūpinti keletu esminių dalykų, kurie padės išvengti netikėtumų ir pasirūpins, kad Jūsų atostogos būtų visapusiškai malonios!

Pasirinkite tinkamą slidinėjimo kurortą ⛰️

Pirmas ir vienas svarbiausių žingsnių yra pasirinkti tinkamą slidinėjimo kurortą. Nors daugelis kalnų kurortų turi puikių slidinėjimo trasų skirtingo lygio slidinėtojams, vis dėlto, su jomis būtina susipažinti iš anksto.

Slidinėjimo lygis. Prieš planuojant kelionę, būtina atidžiai įsivertinti savo įgūdžius. Jei esate pradedantysis slidininkas, reikėtų rinktis kurortus su lengvomis trasomis ir mokyklomis, kurios siūlo instruktorius pradedantiesiems. Apžvelkite MĖLYNŲ trasų pasirinkimą – dažniausiai jos yra ilgos, plačios ir be stačių nusileidimų, todėl idealiai tinka pradedantiesiems. Daugybę tokių turi Prancūzijos (Alpe d'Huez, Les Deux Alpes, Val d'Isère, La Plagne), keletas Austrijos (St. Anton, Sölden, Kitzbühel, Saalbach-Hinterglemm) ir Šveicarijos (Zermatt) kurortai.

Jei jaučiate, kad turite kiek daugiau patirties nei pirmus kartus ant slidžių stovintieji, galite išmėginti RAUDONAS trasas. Šios skirtos pažengusiems slidininkams ir būna labai įvairios – plačios, siauros, ilgos, trumpos, su stačiais nusileidimais ar be jų, todėl svarbu atrasti Jums tinkamiausią ir įdomiausią! Beje, raudonų trasų daugiausia turi Austrija – čia jų gausu St. Anton, Kitzbühel, Saalbach-Hinterglemm, Ischgl ir kituose kurortuose.

Jei esate patyręs slidininkas, galite pasirinkti kurortus su sudėtingesnėmis trasomis, kurios žymimos JUODA spalva, arba net off-piste (neparuoštomis) trasomis. Šių trasų žvaigždė – Prancūzija, verta aplankyti Chamonix, Val d'Isère, La Grave, Tignes kurortus.

Paslaugos ir infrastruktūra. Ne mažiau svarbu yra pasidomėti, ar kurorte yra restoranų, kavinukių, SPA paslaugų, vaikų priežiūros centrų ir kitų Jums aktualių paslaugų. Tai ypač svarbu keliaujant su šeima ar didelėmis grupėmis, kai ne visi gali ar nori slidinėti.

Klimatas ir sniego sąlygos. Kai kurie kurortai idealią sniego dangą turi visą žiemą, o kiti – tik tam tikrais mėnesiais. Būtent todėl prieš planuodami slidinėjimo kelionę, pasidomėkite, kokios sąlygos tuo metu būdingos Jūsų pasirinktame kurorte.

Keltuvų tipai. Tam, kad pirmieji kartai slidinėjimo kurorte keltų mažiau streso, verta susipažinti ir su keltuvų tipais:

  1. Gondolinis. Kelia žmones iš kurorto apačios, per miškingas teritorijas ar kalnus. Šie keltuvai įprastai turi nuo 4 iki 24 vietų. Dideliuose kurortuose gali būti ir vagonėlis iki 200 žmonių. Keltuve būtina nusiimti slides / snieglentę, pakėlimo metu jos būna pritvirtinamos keltuvo išorėje. Lazdas galima pasiimti su savimi į keltuvo vidų. Jeigu keltuvas didesnis, slides ir snieglentes galima nusiimti ir pasiimti į keltuvo vidų.

  2. Funikulierius. Keltuvas ant bėgių, kelia nuo apačios į kurorto viršų.

  3. Krėslinis keltuvas. Dažniausiai 4 vietų, bet gali būti ir vienviečiai ar net 9 vietų. Šie keltuvai atviri, kartais turi šildomas sėdynes, apsaugas nuo vėjo.

  4. Bugelinis. Trosu traukiamas keltuvas, paprastai kelia į trumpas trasas. Labiau tinka patyrusiems slidininkams, nes juos keliamasi stovint ant slidžių. Neturint įgūdžių, gali būti pavojinga, nes keltuvas nestoja, o tik sumažina greitį.

Informacijos apie keltuvus geriausia ieškoti Jus dominančios slidinėjimo kurorto internetiniame puslapyje.

 

Kuo dar svarbu pasirūpinti, kad galėtumėte naudotis kurortu? 👀

  • Ski Pass – slidinėjimo bilietas, kuris leidžia Jums naudotis keltuvais. Gali būti įvairios trukmės ir leidžia kilti bei slidinėti numatytose slidinėjimo zonose bei regionuose. Dažniausiai Ski Pass – magnetinė kortelė, kurią vertėtų visuomet turėti su savimi.

  • Ski Locker – patalpa, kurioje saugoma visa slidinėjimo įranga. Kas gali būti patogiau – po ilgos dienos jokių daiktų neteks gabentis į viešbutį!

  • Ski Bus – autobusai, kursuojantys po kurortą. Jie veža slidininkus iki keltuvo ar trasų. Pasirūpinus Ski Pass, autobusai iki numatytos valandos dažniausiai yra nemokami.

  • Ski Rent nuomos punktai, kuriuose galėsite pasirūpinti slidinėjimo inventoriumi, saugoti daiktus ar tiesiog pasidžiauti batus.

Slidinėjimo pamokos ir instruktoriai

Jei į slidinėjimo kelionę susiruošėte pirmą kartą, būtinai pradėkite lavinti įgūdžius dar Lietuvoje. Galbūt pastebėsite, kad ši veikla visai ne Jums? Profesionalios pamokos su instruktoriumi tikrai padės išmokti taisyklingai stovėti, čiuožti, sustoti ir net griūti išvengiant didelių traumų!

Net jei esate patyręs, kartais verta pasikonsultuoti su instruktoriumi, kad patobulintumėte savo techniką arba išmoktumėte naujų triukų – patirtis bus dar smagesnė!

Pasiruoškite fiziniam krūviui

Slidinėjimas yra labai intensyvus sportas, kurio metu dirba daugybė raumenų grupių, todėl labai svarbu yra pasiruošti fiziškai. Nors slidinėjimas gali atrodyti smagiai, iš tiesų jis reikalauja ištvermės ir stiprių kojų bei pilvo raumenų. Jei neturite sportinio pasiruošimo, ši veikla gali sukelti didžiulį nuovargį ar net traumų pavojų.

Kaip pasiruošti?

  • Treniruokitės. Stiprinkite kojų, pilvo raumenis ir širdies bei kraujagyslių sistemą. Kaip? Reguliariai atlikite intensyvius pratimus, tokius kaip bėgimas, važiavimas dviračius ar elipsiniu treniruokliu.

  • Apšildykite raumenis. Slidinėjimo išvakarėse būtinai atlikite tempimo pratimus, kad sumažintumėte raumenų įtampą ir pagerintumėte judėjimo lankstumą. Taip išvengsite nemalonių ir skausmingų patempimų!

Tinkama įranga ir apranga 🎿

Slidinėjimo įranga – ne tik estetinis dalykas! Tai yra vienas pagrindinių elementas, užtikrinantis Jūsų saugumą ir komfortą skrodžiant viršukalnes. Tinkamai pasirinkta ir paruošta įranga leis visapusiškai mėgautis slidinėjimu!

  • Slidės ir batai. Jei tik pradedate slidinėti, įrangą galite išsinuomoti vietiniame kurorte. Patyrusiems slidininkams gali prireikti geresnės kokybės įrangos, kad ši atitiktų jų stilių ir techniką. Batai turi būti tvirti, bet ir pakankamai patogūs, todėl juos patartina įsigyti ir vežtis į kurortą su savimi.

  • Šalmas. Šalmas yra būtinas – jis apsaugo nuo galimų stiprių sužalojimų kritimo metu. Tai ypač svarbu pradedantiesiems, tačiau labai rekomenduojama šalmu pasirūpinti nepriklausomai nuo patirties lygio.

  • Apranga. Slidinėjimo apranga turi būti ne tik stilinga, bet ir funkcionali. Rinkitės drabužius, kurie yra atsparūs vėjui ir vandeniui, tačiau leistų jūsų odai kvėpuoti. Patyrę slidininkai tikrai žino, kad kalnuose puikiai veikia drabužių sluoksniavimas. Pirmas sluoksnis turi būti iš medžiagos, kuri sugeria drėgmę (pvz., merino vilna), antras sluoksnis – sušildantis, o trečias sluoksnis turėtų apsaugoti nuo vėjo ir lietaus.

  • Akiniai ir pirštinės. Akiniai nuo saulės ar specialūs slidinėjimo akiniai padės apsaugoti akis nuo stiprių saulės spindulių, kuriuos paprastai lemia stiprus atsispindėjimas nuo sniego dangos, ir vėjo, o geros, neperšlampamos pirštinės apsaugos rankas nuo šalčio.

Verta paminėti, kad nauja slidinėjimo apranga dažnai kainuoja tikrai daug, o jei nesate tikras, ar ši veikla Jums patiks, verčiau pasižvalgykite dėvėtų drabužių parduotuvėse. Čia tikrai rasi atskirų aprangos detalių, o jei pasiseks – gali įsigyti net ir komplektą!

  • Kosmetika. Nors gali atrodyti keista, keliaudami į kalnus būtinai pasiimkite apsauginio kremo nuo saulės. Slidinėdami saulėtą dieną galite ne juokais nudegti veido odą!

Apgyvendinimas ir maistas – svarbi kelionės dalis 🥗

Vis dėlto, slidinėjimo kelionės pagrindas nėra vien tik smagios trasos. Jos metu taip pat labai svarbus yra ir patogus apgyvendinimas bei gardus maistas, todėl svarbu pasirinkti patogų viešbutį ar apartamentus.

Paprastai kurortuose yra įvairių apgyvendinimo pasirinkimų – nuo prabangių viešbučių iki jaukių chalet tipo namelių. Svarbu, kad apgyvendinimo vieta būtų netoli slidinėjimo trasų, kad sutaupytumėte laiko, energijos ir pinigų keliaudami į kalnus.

Na, o kalbant apie maistą, daugelyje kurortų tikrai galėsite rinktis iš įvairių restoranų, tačiau verta pasidomėti, kur galima valgyti sveikai, skaniai ir subalansuotai. Užsiimant slidinėjimu puikiai tinka lengvas, bet daug energijos suteikiantis maistas – pavyzdžiui, sriubos, troškiniai, daug baltymų ir angliavandenių turintys patiekalai.

Nepamirškite pasirūpinti sveikata 

Sveikatos draudimas slidinėjimo atostogų metu yra būtinas, nes ši veikla yra aktyvi ir rizikinga, jos metu gali kilti įvairių sužalojimų ar traumų. Net jei esate patyręs slidininkas, niekada negalite žinoti, kada galite patekti į nelaimingą atsitikimą ar susidurti su netikėtais sveikatos sutrikimais. Sveikatos draudimas ne tik padeda užtikrinti finansinę apsaugą, bet ir suteikia ramybę tiek kelionės metu, tiek po jos.

Slidinėjimo kelionės yra puikus būdas pasimėgauti žiemos sportu ir atrasti naujas vietas, tačiau norint, kad kelionė būtų saugi ir įsimintina, svarbu jai tinkamai pasiruošti. Pasirinkus tinkamą kurortą, pasirūpinus fiziniu pasiruošimu, įranga ir saugumu kalnuose, galėsite mėgautis šiuo nuostabiu žiemos sportu ir mėgautis nuostabiomis akimirkomis. Nepamirškite, kad svarbiausia – tai ne tik technika, bet ir atsakomybė bei pagarba kitų slidininkų atžvilgiu!